UGL – Utveckling av Grupp och Ledare (internat)
- Förstå gruppers utveckling och dina egna reaktionsmönster i grupp
UGL – Utveckling av Grupp och Ledare ger en djup förståelse för gruppdynamik, ledarskap och kommunikation genom upplevelsebaserat lärande. Genom praktiska övningar, feedback och teori utvecklar du självinsikt, lär dig hantera gruppens utvecklingsfaser och förbättra samarbetet i ditt team.
- Vi maximerar ditt lärande
- Betyg i toppklass
- Erfarna kursledare
- Diplom
Utvecklas genom erfarenhet, reflektion och självinsikt
UGL – Utveckling av Grupp och Ledare grundas på upplevelsebaserat lärande där praktiska erfarenheter varvas med feedback från både kursledare och deltagare. Du får tillfälle att reflektera och förstå både dig själv och andra och din självinsikt och förståelse byggs på under veckan. Programmet är utvecklat av Försvarshögskolan och kräver certifierade handledare. Två per grupp.
Gruppen sätts samman så att deltagarna inte känner varandra sedan tidigare, i så kallade främlingsgrupper, vilket ger stor frihet för individen att förutsättningslöst utvecklas i en ny miljö.
UGL är en internatutbildning som börjar måndag förmiddag och slutar fredag eftermiddag, med totalt 48 timmars utbildningstid. Övningar, träningspass och utvärderingar av gruppens utveckling varvas med fakta och teoriavsnitt som berör ledarskap, kommunikation och grupputveckling.
Logi tillkommer då utbildningen görs i internatform och du behöver kunna vara med även på kvällspass och inte ha andra aktiviteter under veckan.
This course is also available in English: UGL in English. Contact us for more information info@advantumkompetens.se
Utbildningens mål
Att få förståelse för gruppers och individers utveckling och vad som kan hända i olika situationer i kommunikation och reaktionsmönster. Att förstå sitt eget sätt att interagera på i grupp och stärka den egna självinsikten.
Målgrupp
Alla som vill inspireras, utvecklas och stärkas i sin egen förmåga att interagera med andra i grupp och att kunna analysera och agera på det som händer. Kursen är öppen för alla roller - inte bara ledarroller.
Förkunskaper
Inga direkta förkunskaper krävs. UGL kan upplevas som en krävande kurs, därför bör du vara utvilad och i god balans inför kursstart.
Logi
Stockholm - Bommersvik
11 600 krBommersvik konferensanläggning är vackert beläget mellan Järna och Nykvarn, vid sjön Yngern med närhet till både Stockholm och Södertälje.+46 (0)8 - 552 410 00receptionen@bommersvik.sehttps://www.bommersvik.se
Skåne, Båstad - Hovs Hallar
9 900 krHovs Hallar ligger omgivet vid Laholmsbukten. Här möts Hallandsåsen och havet på ett mycket dramatiskt sätt med höga uppspruckna klippbranter, raukar, klapperstensfält och grottliknande formationer. Naturen bjuder på uppfriskande promenader så ta med lämpliga kläder och fritidsskor när du besöker Hovs Hallar.0431-44 83 70info@hovshallar.comhttps://www.hovshallar.seDu lär dig bland annat
- Gruppers och individers utvecklingsfaser
- Att förstå behovet av olika ledarstilar
- Att urskilja och hantera gruppens utvecklingsfaser
- Susan Wheelans teori för effektiva team
- Att öka förmågan att kommunicera tydligt och rakt
- Att skapa högre grad av effektivitet i gruppen
- Att hantera och vägleda i konflikter
- Olika personlighetsstilar
- Feedback som verktyg för utveckling
- Aktiv feedbackträning
- Reaktionsmönster och beteenden
- Självinsiktsträning
- Psykologi och reaktionsmönster under stress
- Att reflektera över den egna rollen i grupp

Stockholm - Bommersvik
Skåne, Båstad - Hovs Hallar

